Tovább szorul a hurok az önkormányzatok nyakán, a kormány által 2017-ben bevezetett szolidaritási hozzájárulás nevű adó egyre nagyobb terhet ró – elsősorban – a megyei jogú városok költségvetésére. Ezt a sarcot a „gazdagabb” önkormányzatoknak kell megfizetniük, ám a kormányzat – szokásához híven – fűnyíróként nyúl ehhez a tételhez is, hiszen a helyi iparűzési adón (HIPA) kívül semmilyen más pénzügyi, vagy bármilyen egyéb körülményt nem vesz figyelembe. Így lett Miskolc egy tollvonással „gazdag”, bár aligha jut bárkinek eszébe épp ez a szó szeretett városunkról. Ennek megfelelően Miskolc Megyei Jogú Város a 2024-es évben több mint 3,5 milliárd forintot fizet be a központi költségvetésbe. A problémáról a Borsod24 kikérte Szarka Dénes véleményét, aki az előző és a jelenlegi ciklusban is önkormányzati képviselőként dolgozik a városért.
Mekkora tétel ez az országnak és mit jelent Miskolcnak ez a 3.5 milliárd, amit elvon tőle a kormány, mit tudna ebből a város finanszírozni?
A kontextus kedvéért: Lázár János építési és közlekedési miniszter az előzetesen 70-80 milliárdra taksált biankócsekkje helyett nagyjából ugyanennyit lengetett be legutóbbi látogatása alkalmával, amiből az egyébként is állami fenntartású utak egy részének felújítására futhatja majd. Még egy kis kontextus: a Salkaházi program 2023-ban félmilliárd forintba került, a helyi rendészet éves költségvetése sem éri el az egymilliárd forintot.
De miért lenne szüksége a kormánynak Miskolc forrásaira?
Napnál világosabb, hogy Magyarország kormánya egyre nehezebben tudja összetákolni az ország költségvetését, a feladat az uniós források elapadásával lassan a lehetetlen küldetés kategóriájába csúszik át. Mivel a politikai „csodafegyvereket” (rezsicsökkentés, közmunka, vagy az egyre kevesebbet érő családtámogatások) mindenképp fenn kell tartani, a terhelés azokra nehezedik, akikből ki lehet még sajtolni valamennyi maradékot. Az évről évre százmilliárdokkal hízó oligarchákkal és strómanokkal szemben az önkormányzatok – messziről nézve – ilyennek is tűnhetnek, hiszen a multinacionális termelővállalatok betelepülése révén (is) az iparűzési adóbevételek a legtöbb helyen – így Miskolcon is – nőttek az utóbbi években. Az ilyenkor már senkit sem érdekel, hogy mekkora károkat okozott városunkban a gépjárműadó elvonása, vagy a közösségi közlekedés állami normatívájának megszűnése.
Ön szerint mik a legnagyobb problémák az iparűzési adó elvonásával?
Miskolc városvezetése politikai hovatartozástól függetlenül az elmúlt évtizedekben – függetlenül az önkormányzatiságot ciklusról ciklusra gyilkoló kormányoktól – a legnagyobb energiákat mozgósította annak érdekében, hogy a HIPA bevételeit növelje, hiszen ez (volt) az a tétel, amely növelni tudta a helyhatóság gazdasági mozgásterét. Ennek vethet most véget a „Versenyképes járások” nevű program, amely 2025-től a jelek szerint a HIPA éves növekményét is elvonja a településektől.
Így nem csupán az önkormányzatok gazdálkodását nehezítik meg, de jó eséllyel kiölik a motivációt is a városvezetőkben arra vonatkozólag, hogy bevételeiket tovább növeljék.
Lázár János miniszter rendkívül „barátságosan” erre mondta azt, hogy az önkormányzatok „eldajdajozzák” a bevételeiket, ami alatt gondolhatott arra is, hogy Miskolc eltörölhetné a Kocsonyafesztivált, de akár a korábban már említett önként vállalt feladatok felszámolására, a Salkaházi programra vagy a rendészetre is utalhatott.
Túl azon, hogy nehéz elképzelni ennél kommunistább lépést az önkormányzatokkal szemben, felvetődik a kérdés, hogy mit tehet ilyen helyzetben egy városvezetés, mit tehet egy képviselőtestület, mit tehetnek helyi politikusok. Nekem, idelistának is nevezhető önkormányzati képviselőként nem jut eszembe jobb megoldás, mint az összefogás.
Miért lenne fontos az ön által említett összefogás?
Bő egy év van hátra az országgyűlési választásokig. Minden jel szerint többen vannak, akik kormányváltást (rendszerváltást) remélnek. Hogy ez elég lesz-e a valódi váltáshoz, az már egy másik kérdés, ám az ettől függetlenül is biztos, hogy egy országgyűlési választás jó apropó lehetne ahhoz, hogy Miskolc városa síkra szálljon saját önrendelkezésének maradékáért, a szubszidiaritás elvéért, s új törésvonalat képezzen azok között, akik szeretnének a helyi politikában valódi helyi ügyekről dönteni, s azok között, akik a központosításért és a helyi közösségek megszüntetéséért harcolnak.
Ehhez mindenekelőtt felül kellene emelkedni a párthovatartozásokon és el kellene fogadni azt a közös értéket, hogy bármiképp is alakulnak majd városunkban az elkövetkező helyhatósági választások, aki azokon bizalmat kap, az valóban képes lehessen alakítani Miskolc jövőjét. Hogy ez az elképzelés életképes-e, azt a jövő fogja eldönteni, de ha meg sem próbáljuk, még egy rendszerváltás után is van rá esély, hogy tovább csúszunk ezen a lejtőn.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!